Jak vybrat dětskou čepici?

Dětská čepice je nejen módním doplňkem, ale hlavně důležitým kouskem oblečení, který je k dostání v mnoha provedeních. Rodiče ovšem více než vzhled zajímá kvalita a funkčnost dětské čepice. Musí pěkně sedět, aby se nikde neprotáčela, nesmí být příliš velká, aby v zimě nefoukalo na citlivá ouška. V létě je nutné chránit hlavu kšiltovkou nebo slušivým kloboučkem.

Dětská čepice

Základní druhy

Čepice

Nejvíce tepla z lidského těla uniká právě hlavou, proto je nošení čepice tak důležité. Zaměřte se na správnou velikost: pokud bude čepice malá, bude sjíždět z hlavy směrem nahoru, když bude naopak velká, bude pod ní foukat.

  • Zimní čepice musí být odolná proti větru a dobře zakrýt ouška dítěte včetně části obličeje i brady. Pro menší děti jsou proto praktické čepice s prodlouženou boční částí a na zavazování.
  • Čepice na jaro nebo podzim by měla být přiměřeně teplá, ale tak, aby se hlava nepotila. Na výběr spousta druhů s dětskými motivy.
  • Letní čepice musí být prodyšná. U miminek zvolte kojenecké slabé čepičky, u větších dětí dobře poslouží kšiltovky či kloboučky.

Praktické a oblíbené jsou pokrývky hlavy z funkčních materiálů.

Kšiltovka

Skvělá na jaro a léto, kdy ochrání dětskou hlavu i oči před přímým sluncem. Kšiltovka by měla být ušitá z bavlny, případně funkčního materiálu, doplněná větracími otvory.

  • Varianta s plastovým páskem nebo s páskem s přezkou umožňuje zmenšit či zvětšit obvod.
  • Volte raději zahnutý než rovný kšilt. Ochrání lépe před sluncem.
  • Provedení s prodlouženou zadní částí ochrání i krk.
  • K moři nebo k vodě je skvělá kšiltovka s UV ochranou.
Dětská kšiltovka

Klobouk

Pro holky i pro kluky, do přírody nebo na léto u vody jak dělaný. Slušivý klobouk by měl být ideálně ze slabého plátna či jiného lehkého materiálu.

  • Šikovné provedení se šňůrkami udrží klobouk na svém místě.
  • Opět může být doplněn UV ochranou.

Kukla

Úžasná věc pro malé neposedy, kteří neustále strhávají čepičku z hlavy, nebo jim nevyhovuje žádný typ. Praktická kukla krásně sedí a kryje hlavu, zátylek i krk, takže vyřeší i problém se šálou.

  • Musí dobře přiléhat, nesmí se nikde tvořit varhánky ani mezery u uší.
  • Výborná na lyžování, kdy chrání i pusu a nos.
  • Kukla z kvalitní Merino vlny skvěle odvádí pot a stále hřeje.
Dětská kšiltovka

Materiál

Nejen při koupi čepic, ale i dalšího dětského oblečení bychom se měli zaměřit především na materiál než na vzhled. Pozor na levné čepičky z asijské tržnice. Vypadají sice hezky, ale barvený textil může obsahovat zbytky těžkých kovů či formaldehydu. To samé platí i o lesklých ozdobách či různých flitrech, které můžou obsahovat např. nikl či nebezpečné ftaláty a způsobit alergické reakce.

Bavlna

Nejlepší materiál pro dětské oblečení. Je příjemná na omak a prodyšná, citlivá dětská pokožka bavlnu výborně snáší. Často se používá ve směsi s elastanem, který zajišťuje pružnost a poddajnost čepice. Čepice z bavlny jsou oblíbené především v létě, protože jsou vzdušné a nehřejí.

BIO bavlna

Čím dál častěji se používá také BIO bavlna. Pěstuje se bez použití chemických postřiků po dobu nejméně 3 let, aby bylo možno získat BIO certifikaci. Na dotek je ještě jemnější než klasická bavlna. Pro děti a osoby s kožním onemocněním (např. s atopickým ekzémem) je bio bavlna jako stvořená.

Víte, co je OEKO-TEX? Jedná se o mezinárodní certifikační systém pro kontrolu textilií, které musí být vyrobené pouze z nezávadných materiálů.

Polyakryl

Měkké a pružné umělé vlákno, které je texturou podobné vlně, proto se používá jako levná náhrada vlněných výrobků nebo také ve směsi s vlnou. Čepice z polyakrylu nezahřejí tak jako ty vlněné, ale jsou pevné a snadno se perou.

Polyester

Umělý materiál, který se vyznačuje vysokou pevností a odolností. Nesaje pot jako bavlna, nemačká se a rychle usychá. Velmi dobře izoluje tělesné teplo, proto se používá také na výrobu funkčních kukel nebo čepic, vhodných i pro sportovní aktivity. Čepice z polyesteru jsou také příjemné fleecové nebo ve směsi s bavlnou.

Recyklovaný polyester

Recyklovaný polyester je syntetické vlákno získané z plastových PET lahví nebo polyesterového odpadu. Na jeho výrobu se použije přibližně o 90 % méně vody a o 70 % méně energie než na výrobu „obyčejného“ polyesteru, což významně přispívá k ochraně životního prostředí. Vlastnosti má přitom stejné jako polyester čistý.

Merino vlna

Tuto vlnu produkuje plemeno ovcí známé jako Merino původem ze Španělska. Patří mezi dražší, ale o to kvalitnější materiály. Je extrémně jemná, ještě jemnější než „obyčejná“ vlna. Výborně odvádí pot, v létě chladí, v zimě hřeje. Merino je perfektní na výrobu zimních čepic, kdy zajistí, aby hlava dítěte byla suchá a v teple.

Woolmark

Woolmark je mezinárodní ochranná známka kvality textilie, v tomto případě vlny. Pokud se tedy váš nový komplet bude pyšnit štítkem „Woolmark“, můžete si být jisti, že máte kvalitní výrobek, při jehož výrobě se navíc dodržovaly všechny environmentální a etické postupy. Byl tak zachován respekt k životnímu prostředí a ke zvířatům.

Dětské čepice

Jak vybrat velikost

Je důležité, aby pokrývka hlavy správně seděla, neprotáčela se ani nevylézala nahoru. Pro výběr správné velikosti změřte obvod hlavy dítěte krejčovským metrem. Měřte cca 2 cm nad obočím, ve stejné výšce vepředu i vzadu (metr nesmí jít přes uši).

Každý výrobce má jinou velikost, proto doporučujeme řídit se jeho konkrétní tabulkou. Níže naleznete přibližnou tabulku velikostí.

Velikost Obvod hlavy (cm) Věk
40 39–41 1–3 měsíce
42 41–43 3–6 měsíců
44 43–45 6–9 měsíců
46 45–47 12 měsíců
48 47–49 18 měsíců
50 49–51 2–3 roky
52 51–53 4–7 let
54 53–55 8–11 let
56 55–57 12–15 let

Poznámka: Někteří výrobci uvádějí univerzální velikost.

Rady a tipy

  • Je dobré mít pár kusů slabších čepic na přechodné období a alespoň dvě teplé čepice na zimu.

  • Pokud není čepice z pružného materiálu, což se týká např. letních plátěných klobouků, zvolte raději o 1–2 cm větší velikost.

  • Nekupujte zbytečně velkou čepici v domnění, že „vydrží“. Bude dítěti velká a v daném období ji stejně nevyužije.

  • Dejte pozor na materiál, musí být příjemný a nekousavý (zimní čepice jsou i v provedení s příjemnou podšívkou).

  • Nedejte jen na vzhled čepice, raději kupte kvalitní čepici od osvědčených výrobců.

  • Na jaro či léto se hodí módní kšiltovka „pirátka“. Bývá z příjemného úpletu a vzadu je na zavazování.

  • Roztomilé a slušivé jsou zvířecí ušaté čepice, kdy se malý dobrodruh promění v hnědého medvěda nebo mourovatou kočku.

  • Pořiďte i další nezbytné doplňky. V létě dítě užije sluneční brýle, plavky i slušivé šaty, v zimě se hodí šála, rukavice nebo třeba lyžařské brýle.

Dětské čepice

Údržba a praní

Před praním se vždy raději podívejte na cedulku přišitou k čepici, kde najdete pokyny k praní a sušení.

  • Kšiltovku můžete prát v pračce spolu s ostatním prádlem na šetrný program, dražší kousky perte raději v ruce. Znečištěná místa vyčistěte jemným kartáčkem. Po vymáchání kšiltovku šetrně vymačkejte do ručníku.
  • Čepice s potiskem před praním obraťte naruby a perte maximálně na 40 °C.
  • Bavlněné čepice bez potisku můžete prát na 40–60 °C.
  • Čepice z polyakrylu nebo s příměsí polyesteru perte na 30–40 °C.
  • Vlněné čepice perte nejlépe v ruce v pracím gelu na vlnu, neždímejte, jen šetrně vymačkejte. Sušte ve vodorovné poloze.

Funkční čepice

  • Tento druh prádla vyžaduje speciální péči, aby vám co nejdéle vydrželo.
  • Nepoužívejte aviváž! Narušila by se struktura vláken a čepice by ztratila své funkční vlastnosti.
  • Nežehlete, nesušte v sušičce.
  • Používejte speciální prací gely pro funkční prádlo, případně pro merino vlnu.
  • Pokud budete čepice prát v pračce, perte do 30 °C a zvolte program pro jemné praní s nízkými otáčkami odstřeďování.